صفحه اصلی درباره ما::ارتباط با ما
.
 
Skip Navigation Links
.
امکان عضويت براي تمام مخاطبان به عنوان خبرنگار افتخاري در سايت باشگاه خبرنگاران افتخاري آريا فراهم شد. خوانندگان محترم خبرگزاري آريا مي توانند با عضويت در باشگاه خبرنگاران افتخاري خبرگزاري آريا، اخبار خود را براي ما ارسال نمايند تا پس از بررسي و تاييد به نام ارسال کننده در سايت باشگاه منتشر شود.
متن مقاله

چرا تايتانيک غرق شد؟
نویسنده: خبرآنلاين
مترجم:
ارسال کننده: زينب ميرآخوري
9 آبان 1395
کشتي تايتانيک در پانزدهم آوريل 1912، مصادف با 26 فروردين 1291 هجري شمسي، در اقيانوس اطلس غرق شد.
ساخت تايتانيک در مارس 1909 آغاز شده بود. نام تايتانيک به اين دليل براي اين کشتي انتخاب شده بود که حس برتري اندازه و قدرت را القا کند.
‌در طول مدت ساخت تايتانيک، مطبوعات درباره عظمت اين کشتي به تبليغات فراوان پرداختند به طوري که تايتانيک حتي قبل از به آب انداختن آن به يک افسانه تبديل شده بود . به آب انداختن بدنه کامل شده تايتانيک در ماه مي 1911 ، يک نمايش عمومي خيره کننده بود. بليط ها به نفع يک بيمارستان محلي اطفال فروخته شدند.
تايتانيک 270 متر طول و 28 متر پهنا بوده و 328/46 تن وزن داشت . ارتفاع آن 32 متر بود که تقريباً 11 متر آن زير آب قرار مي گرفت . با اين وجود حتي بالاتر از بلندترين ساختمانهاي شهري آن زمان مي ايستاد . داراي سه دودکش واقعي و يک دودکش مجازي بود که براي افزودن بر حس عظمت و قدرت کشتي اضافه شده بود و نيز بخارات و دود آشپزخانه هاي متعدد آن را به بيرون مي راند . تايتانيک بزرگترين شي متحرکي بود که توسط انسان ساخته شده بود.
افزون بر اين تايتانيک ساخته شده بود تا شگفتي تکنولوژي ايمني مدرن باشد . کشتي داراي يک بدنه دولا با صفحات فولادي به ضخامت 5/2 سانتي متر بوده و به 16 بخش غير قابل نفوذ توسط آب تقسيم شده بود. دربهاي عظيم که با يک کليد الکتريکي بر روي عرشه به حرکت درآورده شدند ، اين بخش ها را از هم مجزا کرده و کل کشتي را آب بندي مي کردند. حتي اين دربها مي توانسند توسط حسگرهاي الکتريکي سطح آب باز و بسته شوند . به پشتوانه اين تدابير ايمني بود که مطبوعات کشتي تايتانيک را غرق نشدني ناميدند .
اتاق هاي نشيمن و تجهيزات بخش درجه اول آن با بهترين هتل هاي قاره اروپا برابري مي کرد . مسافرين درجه يک آن بايد از طريق يک راه پله بزرگ شش پاگرده داراي سقف شيشه اي به آرامي پايين مي آمدند تا از غذاهاي عالي سالن نهارخوري که تمامي عرض کشتي را در عرشه شماره D پوشانده بود ‌لذت ببرند . براي آنهايي که خواستار يک فضاي خصوصي تر بودند ،‌تايتانيک چند رستوران سفارشي تدارک ديده بود .
دو گروه موسيقي از بهترين نوازندگان قاره که بسياري از آنان از خطوط کشتيراني رقيب ربوده شده بودند قطعات موسيقي را در تايتانيک اجرا مي کردند . دو کتابخانه نيز وجود داشت ، درجه يک و درجه دو . حتي کابين هاي درجه 3 آن بسيار لوکس تر از کابين هاي درجه يک کشتي ها بخار کوچکتر بود و نيز لوازم داخل آنها به گونه اي بود که برخي مسافرين درجه 3 حتي در عمر خود نديده بودند .
سفر دريايي تايتانيک در ساوت همپتون به تاريخ دهم آوريل 1912 آغاز شد. هنگام غروب کشتي در چربورگ فرانسه توقف کرد تا مسافرين بيشتري سوار کند. همان روز عصر به سوي کوئينز تاون ايرلند حرکت نموده و ساعت 1:30 دقيقه بامداد روز يازدهم آوريل به داخل پهنه اقيانوس اطلس روانه شد.
تايتانيک آنقدر جسيم بود که حرکت آن بر روي دريا احساس نمي شد. موتورهاي بزرگ و پر قدرت آن هيچکدام از ارتعاش هاي آزارنده متداول در اقيانوس پيماهاي ديگر را ايجاد نمي کردند. حتي زماني که با حداکثر سرعت 22 گره دريايي (41 کيلومتر در ساعت، که در زمره سريعترين کشتي هاي آن زمان بود) حرکت مي‌کرد، مسافرين داخل آن مي توانستند از حداکثر آسايش برخوردار شوند.
کشتي هاي آن زمان مجهز به رادار نبودند ولي تايتانيک به سيستم تلگراف بي سيم مارکوني مجهز شده و دو اپراتور سيستم آن بطور شبانه روزي در اتاق مخابرات آن کار مي کردند. در روز يکشنبه 14 آوريل، پنجمين روز مسافرت، تايتانيک پنج اخطار مختلف درباره مشاهده کوه هاي يخ دريافت کرد، اما کاپيتان کشتي چندان توجهي به اين اخطارها ننمود. کشتي با سرعت 22 گره در حال حرکت رو به جلو بود و مدير اجرايي شرکت بروس آيسمي اعلام کرد که يک روز زودتر از برنامه به نيويورک خواهند رسيد.
در شب چهاردهم آوريل، اپراتور بي سيم شديدا سرگرم مخابره پيام هاي کوتاه مسافرين به خويشاوندان و دوستانشان در ساحل نيوفوندلند (محل پهلو گرفتن کشتي) بود. او ششمين اخطار ديده شدن کوه يخ را نيز دريافت کرد، اما هيچ توجهي به اينکه تايتانيک چقدر نزديک مکان ارسال اخطارهاست نکرد و پيام را زير يک وزنه کاغذ در کنار آرنج خود گذاشت. اين پيام هرگز به کاپيتان اسميت يا ناخدا يکم کشتي نرسيد.
با تمام اين احوالات، شب چهاردهم آوريل بطرزي غير معمول صاف و تاريک بود. ماه در آسمان پيدا نبود ولي آسمان بطور باورنکردني با ستارگان بي شمار روشن شده بود. ستارگان بقدري درخشنده بودند که افسر کشتي، سياره ژوپيتر در بالاي افق را با چراغ دکل يک کشتي بخار اشتباه گرفت.
دريا نيز کاملا صاف و بدون موج بود. بسياري از بازماندگان درياي آن شب را مانند شيشه توصيف کرده اند. فقدان امواج کار تشخيص کوه هاي يخ را دشوارتر مي ساخت. زيرا در شرايطي که دريا مواج است، برخورد موج به کوه يخ و برگشت آن، تعيين مکان آنرا آسانتر مي کند.
در ساعت 11:40، يکي از ديده بانان کشتي که در آشيانه خدمه حاضر بود، کوه يخ عظيمي را که بطرز خطرناکي در جلو و نزديک کشتي بود مشاهده کرد. او به ناخدا يکم مورداک اعلام خطر کرد و مورداک سراسيمه دستور داد که کشتي تماما به سمت چپ بگردد. او به موتورخانه دستور داد که گردش پروانه ها را معکوس کنند. کشتي به آرامي به چپ گرديد، اما تايتانيک بسيار بزرگ بود و بسيار سريع حرکت مي کرد، و کوه يخ نيز بسيار نزديک بود.
 سي و هفت ثانيه بعد پهلوي سمت چپ کشتي به قسمت زير آب کوه يخ کشيده شده و شکافي به طول 100 متردر بدنه کشتي ايجاد شد. آب به سرعت وارد قسمت هاي کشتي شد و از آنجايي که شکاف بسيار طويل بود، بيشتر قسمت هاي کشتي همزمان شروع به پر شدن از آب کردند.
بدين ترتيب يکي از بزرگترين حوادث کشتيراني طول تاريخ آغاز گشت. در طول شبي پر از حادثه و وحشت، 705 نفر از مسافرين نجات يافته و 1502 نفر باقيمانده يا در داخل آب هاي منجمد اقيانوس اطلس جان سپردند، و يا همراه بدنه عظيم کشتي که در حين فرو رفتن در آب به دو تکه شد، به قعر اقيانوس رفتند.

 عواملي که در غرق شدن تايتانيک موثر بودند:

1- اشتباه کاپيتان کشتي
اين سفر دريايي، سفر بازنشستگي کاپيتان اي. جي. اسميت بود. او مي خواست به هر ترتيبي که شده در اين مسافرت رکوردي از خود بجاي بگذارد. او سالها قبل از اين حادثه گفته بود: من نمي توانم تصور کنم که يک کشتي بخار جديد غرق شود. کشتي هاي جديد اين خطرات را پشت سر گذاشته اند.
کاپيتان اسميت پنج اخطار مشاهده کوه يخ از خدمه خود و ديگر کشتي ها را ناديده گرفت. اگر او فرمان به آهسته تر شدن حرکت کشتي مي داد، شايد اين حادثه رخ نمي داد.

2- اشتباه سازندگان کشتي
نزديک به سه ميليون ميخ پرچ در اتصال قطعات تايتانيک به يکديگر بکار رفته بود. برخي از اين ميخ پرچها از باقيمانده بدنه کشتي بازيابي شده و مورد بررسي قرار گرفته اند. يافته ها نشان مي دهند که آنها از آهن زير حد استاندارد ساخته شده بودند.
وقتي کشتي با کوه يخ برخورد کرد، نيروي برخورد باعث شد سرک ميخهاي پرچ بشکند و قسمت هاي کشتي از هم جدا شوند. اگر از آهن با کيفيت بالا استفاده شده بود، ممکن مي نمود که قسمت ها از هم جدا نشده و کشتي غرق نشود.

3- اشتباه مدير اجرايي شرکت سازنده تايتانيک
بروس آيسمي، مدير اجرايي شرکت سازنده تايتانيک، در کشتي حاضر بود. رقابت بين کشتي هاي اقيانوس پيما شديد بود و شرکت ستاره سفيد مي خواست نشان دهد که آنها قادر به عبور شش روزه از پهنه اقيانوس هستند. براي برآورده ساختن اين مقصود، بروس آيسمي به کاپيتان اسميت فشار وارد آورد که تايتانيک را با حداکثر سرعت به حرکت وادارد.

 4- اشتباه سرپرست طراحان تايتانيک
اين باور که تايتانيک غرق نشدني است، تا حدودي مرهون اين حقيقت بود که تايتانيک از شانزده قسمت ضد آب تشکيل شده بود. ليکن ارتفاع ديواره اين بخش ها بحد کافي در نظر گرفته نشده بود. شرکت ستاره سفيد نمي خواست ارتفاع ديواره ها زياد باشد زيرا اين امر فضاي اختصاص يافته به قسمت درجه يک را کاهش مي داد. اگر ارتفاع اين ديواره ها بحد کافي بود، فضاي بيشتري در اين قسمت ها بوجود مي آمد و هواي موجود در آنها مانع غرق کشتي مي شد.

5- اشتباه ناخدا يکم مورداک
ناخدا يکم مورداک به محض مشاهده کوه يخ دستور داد براي کاستن از سرعت کشتي موتورها معکوس شوند و جهت فرار از برخورد کشتي به سمت چپ بچرخد. در نتيجه سمت راست بدنه با کوه يخ برخورد کرد و شکافي عظيم در بدنه کشتي ايجاد شد. اگر مورداک دستور مي داد ضمن کاستن از سرعت، کشتي بطور مستقيم به راه خود ادامه دهد و با دماغه، که بسيار محکمتر از بدنه است، به کوه يخ برخورد کنند، احتمالا فقط 2 يا 3 قسمت جلويي در هم فرو مي رفت و کشتي غرق نمي شد.

6- اشتباه تمامي دانشمندان!
فولاد در دماي عادي نرم است و در اثر برخورد خم مي شود. در حاليکه در دماهاي زير انجماد آب، فولاد مانند چدن شکننده مي شود و در اثر برخورد مي شکند. اين پديده به شکست ترد معروف بوده و در زمان واقعه تايتانيک براي دانشمندان ناشناخته بود. اگر بجاي فولاد از آلياژي که در دماهاي پايين خاصيت نرمي خود را از دست نمي دهد استفاده مي شد، در اثر برخورد چنان شکاف عظيمي در بدنه تايتانيک ايجاد نمي شد.

نام نظردهنده:
پست الکترونیک:
متن نظر: *
نظرات شما:
1

سایر مقاله های ارسالی:
9 آبان 1395 اجتماعي 7 روش‌ استفاده از رسانه‌هاي اجتماعي در کلاس درس
9 آبان 1395 علمي دو داستان واقعي درباره ثروتمندترين و سخاوتمندترين مرد جهان
9 آبان 1395 علمي نتايج جالب تحقيقات علمي دربار معيارهاي خانم ها براي ازدواج
9 آبان 1395 علمي فايده هاي شگفت انگيز لبخند
9 آبان 1395 علمي خواندني هاي جالب درباره آدم هاي معروف
9 آبان 1395 علمي پروسه نجات زندگي؛ توصيه هاي متحيرکننده يک پروفسور
9 آبان 1395 علمي 21 نابغه ايراني
1
Copyright © 2004-2008 Arya Youth Analysts Clup, All rights reserved.