صفحه اصلی درباره ما::ارتباط با ما
.
 
Skip Navigation Links
.
امکان عضويت براي تمام مخاطبان به عنوان خبرنگار افتخاري در سايت باشگاه خبرنگاران افتخاري آريا فراهم شد. خوانندگان محترم خبرگزاري آريا مي توانند با عضويت در باشگاه خبرنگاران افتخاري خبرگزاري آريا، اخبار خود را براي ما ارسال نمايند تا پس از بررسي و تاييد به نام ارسال کننده در سايت باشگاه منتشر شود.
متن مقاله

7 روش‌ استفاده از رسانه‌هاي اجتماعي در کلاس درس
نویسنده: تلنا
مترجم:
ارسال کننده: زينب ميرآخوري
9 آبان 1395
دنيايي که امروزه ما در آن زندگي مي‌کنيم از لحاظ فناوري و در دسترس بودن گجت‌هاي هوشمند کوچک و قابل حمل، در حد بالايي از استاندارد قرار دارد. ايران نيز از اين قاعده مستثني نيست و بسياري از جوانان، به خصوص دانش‌آموزان و دانشجويان، به يکي از اين ابزارهاي هوشمند دسترسي دارند. همچنين بسياري از مدارس و دانشگاه‌هاي کشور به سرويس اينترنت مجهزند و امکان برقراري ارتباط از طريق اين شبکه جهاني را براي کاربران مهيا مي‌کنند.

در اين مقاله سعي داريم روش‌هاي استفاده از رسانه‌هاي اجتماعي در کلاس درس را به شما عزيزان آموزش دهيم.

 1- ايجاد علاقه در دانش‌آموزان / دانشجويان براي به اشتراک گذاشتن فعاليت‌هاي درسي به صورت اجتماعي

«آنا دايوينسکي»، يک اپليکيشن براي دستگاه‌هاي هوشمند ساخت اپل طراحي کرده که واحد درسي خاصي را که وي در دانشگاه ايالتي پنسيلوانيا تدريس مي‌کند را به طور رايگان براي تمام دانشجويان به اشتراک مي‌گذارد. همچنين دانشجوياني که علاقه‌مند به شرکت در اين کلاس درس از طريق همين اپليکيشن هستند، تکاليف خود را از طريق توئيتر با يکديگر به اشتراک مي‌گذارند و در بسياري از مواقع در حل مشکلات درسي به يکديگر کمک مي‌کنند. همچنين اين استاد دانشگاه براي ترغيب دانشجويان به نظارت بر امور يکديگر، شرايطي را فراهم نموده است تا هر دانشجو بر کار دانشجوي ديگر نظارت داشته باشد و به وي نمره دهد.

جالب است بدانيد که اپليکيشن خانم دايوينسکي اکنون بيش از 58,000 کاربر دارد. وي مي‌گويد:

    مشاهده اين همه دانشجوي علاقه‌مند که از سراسر دنيا در اين پروژه شرکت مي‌کنند، شگفت انگيز است. همه آن‌ها با استفاده از بستر رايگان شبکه‌هاي اجتماعي با يکديگر در ارتباط هستند و يک اجتماع مجازي گسترده را شکل داده‌اند.

 2 – استفاده از هش‌تگ در شبکه‌هاي اجتماعي براي منسجم نمودن فعاليت‌‌ها

به گزارش YPulse، بيش از 21 درصد از جمعيت تحصيل کرده جهان از شبکه اجتماعي توئيتر استفاده مي‌کنند. استفاده از هش‌تگ در اين شبکه اجتماعي امري رايج و عمومي است.

هش‌تگ همانند گذاشتن برچسب راهنما بر روي محصولات است. فرض کنيم يک دبيرستان (براي مثال دبيرستان البرز در شهر تهران) بخواهد تمامي کلاس‌هاي درسي خود را در شبکه اجتماعي نيز برگزار نمايد. براي اين کار کافيست در تمامي پست‌هايي که مثلا در توئيتر گذاشته مي‌شوند، از اين هش‌تگ در پست‌ها و جملات خود استفاده نمايد:

ابتدا علامت # وسپس AlborzHighSchool البته لازم به ذکر است که تمامي اين حروف بايد بدون فاصله با علامت هش‌تگ نگارش شوند.

به اين ترتيب کاربر با يک کليک بر روي آن مي‌تواند کليه موارد مربوط به آن را مشاهده نمايند.

 3- ترغيب دانش‌آموزان / دانشجويان به ايجاد يک وب‌لاگ

يکي از کارهايي که بسياري از معلمين در آمريکا انجام مي‌دهند، تشويق کردن دانش‌آموزان به مطالعه وبلا‌گ‌ها و مطالب مرتبط درسي آنلاين و ايجاد يک وبلاگ به صورت اختصاصي در زمينه درسي مرتبط است.

انجام اين کار باعث مي‌شود تا جوانان، نحوه به اشتراک گذاشتن مطالب و محتواي درسي به صورت ديجيتال را فراگيرند و در آينده نيز از اين توانايي استفاده نمايند.

همچنين ايجاد وبلاگ توسط دانش‌اموزان باعث خواهد شد تا روند ارزشيابي آن‌ها توسط معلمين راحت‌تر از گذشته شود.

 4- استفاده از LinkedIn براي ايجاد پروفايل کاربري تخصصي

وب‌سايت LinkedIn يک منبع ارزشمند براي دستيابي به اطلاعات کاري و حرفه‌اي در سراسر دنياست. آشنا نمودن دانش‌آموزان با اين منبع ارزشمند باعث خواهد شد تا آنان بتوانند رزومه‌هاي کاري و تخصصي خود را در اين وب‌سايت با ديگران به اشتراک گذاشته و فرصت‌هاي شغلي بي نظيري بدست آورند.

براي استفاده از خدمات اين وب‌سايت مي‌توانيد به اين آدرس مراجعه نماييد.

 5- استفاده از Google Hangouts

اگر يک روز به دليل بيماري و يا مشغله نتوانستيد بر سر کلاس حاضر شويد، مي‌توانيد با استفاده از Google Hangouts و از راه دور کلاس درس خود را برگزار کنيد. همچنين اين امکان وجود دارد که مثلا با تعيين روزهاي مشخصي از هفته از طريق اين سرويس با دانش‌آموزان خود در ارتباط باشيد.

اکنون بسياري از اساتيد دانشگاه از طريق همين سرويس به رفع مشکلات درسي دانشجويان خود از راه دور مي‌پردازند.

براي استفاده از اين سرويس کافيست يک حساب کاربري در گوگل ايجاد کنيد. براي انجام اينکار مي‌توانيد به اين آدرس مراجعه نماييد.

 6- برگزاري کلاس مجازي با استفاده از Edmodo

Edmodo يک سرويس آنلاين است که به شما اجازه مي‌دهد تا يک کلاس درسي را به طور کامل در محيط مجازي برگزار نماييد. براي مثال مي‌توانيد به ارزشيابي دانش‌آموزان بپردازيد و يا عکس‌ و مطالب آموزشي را با آنان به اشتراک بگذاريد.

اين سرويس اکنون بيش از 17 ميليون کاربر دارد و از اين حيث يکي از موفق ترين وب‌سايت‌هاي جهان محسوب مي‌شود.

براي استفاده از آن نيز مي‌توانيد به اينجا مراجعه کنيد.

 7- برگزاري کلاس به صورت مجازي از طريق Second Life

Second Life، همانطور که از نامش پيداست قصد دارد تا با ايجاد يک دنياي مجازي، دنياي دومي را در کنار اين دنيا ايجاد کند و تا به اينجا نيز موفق بوده است. بسياري از مدارس و دانشگاه‌هاي جهان از اين سرويس براي برگزاري کلاس‌هاي درسي خود به صورت مجازي استفاده مي‌کنند.

براي مثال مي‌توانيد يک روز در هفته را به جاي آن‌که کلاس درس را در مدرسه برگزار کنيد. به دانش‌آموزان خود بگوييد که در خانه بمانند و از طريق اينترنت شاهد برگزاري کلاس درس باشند. البته جاي نگراني نيست، زيرا شما نيز مي‌توانيد حضور آن‌ها را در کلاس درس و از راه دور کنترل کنيد.

نام نظردهنده:
پست الکترونیک:
متن نظر: *
نظرات شما:
1

سایر مقاله های ارسالی:
9 آبان 1395 علمي دو داستان واقعي درباره ثروتمندترين و سخاوتمندترين مرد جهان
9 آبان 1395 علمي نتايج جالب تحقيقات علمي دربار معيارهاي خانم ها براي ازدواج
9 آبان 1395 علمي فايده هاي شگفت انگيز لبخند
9 آبان 1395 علمي چرا تايتانيک غرق شد؟
9 آبان 1395 علمي خواندني هاي جالب درباره آدم هاي معروف
9 آبان 1395 علمي پروسه نجات زندگي؛ توصيه هاي متحيرکننده يک پروفسور
9 آبان 1395 علمي 21 نابغه ايراني
1
Copyright © 2004-2008 Arya Youth Analysts Clup, All rights reserved.