صفحه اصلی درباره ما::ارتباط با ما
.
 
Skip Navigation Links
.
امکان عضويت براي تمام مخاطبان به عنوان خبرنگار افتخاري در سايت باشگاه خبرنگاران افتخاري آريا فراهم شد. خوانندگان محترم خبرگزاري آريا مي توانند با عضويت در باشگاه خبرنگاران افتخاري خبرگزاري آريا، اخبار خود را براي ما ارسال نمايند تا پس از بررسي و تاييد به نام ارسال کننده در سايت باشگاه منتشر شود.
متن مقاله

شکم چاق بيمارتان مي کند
نویسنده: نيلوفر اسعدي‌بيگي
مترجم:
ارسال کننده: انتخاب سردبير
13 مهر 1393


شايد شنيده باشيد يا حتي کسي به شما هشدار داده باشد که چاقي شکمي تا چه حد خطرناک است و مي تواند چه بيماري ها و مشکلاتي براي فرد ايجاد کند.

پس بهتر است همين حالا دست به کار شويد؛ اندازه دور شکمتان را حساب کنيد و اگر مي بينيد بيشتر از حد طبيعي است، براي کاهش آن کاري انجام دهيد.

شکم هاي بزرگ را پيدا کنيد

چه کسي چاق است و براساس چه خصوصياتي مي توان او را فردي چاق به حساب آورد؟ اين سوال بظاهر ساده، فکر و ذهن افراد زيادي را به خودش مشغول مي کند و خيلي ها دائم به فکر چاق بودن خودشان هستند. البته براساس نظر متخصصان تغذيه، چاقي را مي توان به شيوه هاي مختلف تعريف کرد که يکي از ساده ترين آنها مشخص کردن چاقي و اضافه وزن با استفاده از شاخص توده بدني است.

دکتر ميترا زراتي در گفت وگو با جام جم در اين زمينه چنين توضيح مي دهد: محاسبه شاخص توده بدني يکي از روش هايي است که به کمک آن مي توان مشخص کرد فردي چاق است يا نه؛ به اين ترتيب اگر شاخص توده بدني که از تقسيم وزن فرد بر حسب کيلوگرم بر اندازه مجذور قد او برحسب متر به دست مي آيد، عددي بالاتر از 30 باشد مي گوييم فرد چاق است و در صورتي که اين عدد بين 25 تا 30 باشد، مشخص مي شود او اضافه وزن دارد.

اين متخصص تغذيه با تاکيد بر اين که شاخص توده بدني نمي تواند مشخص کند فرد دچار چاقي شکمي است يا نه، يادآور مي شود: به طور کلي مي توان گفت اگر اندازه دور شکم خانم ها بيشتر از 80 سانتي متر و اندازه دور شکم آقايان بيشتر از 90 سانتي متر باشد، با مشکل چاقي شکمي روبه رو هستند و بايد براي پيشگيري از بيشتر شدن آن يا درمان مشکل کاري انجام دهند.

وي با بيان اينکه چاقي هاي شکمي نسبت به چاقي هاي عمومي بدن، خطرناک تر به حساب مي آيد، مي افزايد: چاقي شکمي به چاقي مردانه يا چاقي سيبي شکل نيز معروف است چون خانم ها معمولا در سنين بعد از يائسگي دچار چنين نوع چاقي اي مي شوند و پيش از اين دوره به دليل ترشح هورمون هاي جنسي معمولا چاقي بيشتر در ناحيه ران ها و باسن خانم ها مشاهده مي شود.

چرا اين چاقي ها خطرناک است؟

فکر مي کنيد چاقي، چاقي است و فرقي ندارد شکم تان بزرگ باشد يا نه؟ با خودتان مي گوييد شکم بزرگ هم مشکلي است مانند چاقي و اضافه وزن و نبايد خيلي نگرانش باشيد؟ اگر شما هم اين سوال ها را از خودتان مي پرسيد و نمي دانيد چرا متخصصان تغذيه بر اين نوع چاقي تاکيد و توجه بيشتري دارند، بهتر است نظر دکتر زراتي را بدانيد که مي گويد: سلول هايي که در ناحيه شکم و در بافت چربي اين نواحي رشد مي کنند، در صورت افزايش حجم مي توانند مانند بادکنک باد کنند و بزرگ شوند. در حقيقت، سلول هاي چربي اين امکان را دارند که تا 85 درصد حجم خودشان را باد کنند و مثل بادکنک بزرگ و بزرگ تر شوند، اما زماني که اين اتفاق مي افتد و سلول ها بزرگ مي شوند، ترکيباتي را از خودشان آزاد خواهند کرد که مي تواند روي عروق بنشيند و موجب تنگي عروق شود. در نتيجه طبيعي است احتمال ابتلا به بيماري ها در اين شرايط افزايش يابد.

وي در ادامه توضيح مي دهد: با ورود چنين ترکيباتي به خون، فرد در معرض خطر بيماري هاي مختلفي مانند افزايش فشار خون، مشکلات قلبي و سکته هاي قلبي و مغزي قرارمي گيرد. علاوه بر اين، چنين ترکيباتي مي تواند روي ديگر بافت هاي بدن هم اثر بگذارد و آنها را سرطاني مي کند. به همين دليل مي گويند افراد چاق بيشتر در معرض خطر بروز سرطان هاي مختلف قرار دارند.

اين متخصص تغذيه با اشاره به اين موارد، توصيه مي کند در صورت افزايش اندازه دور شکم، به فکر باشيد و هر چه سريع تر آن را کاهش دهيد تا احتمال روبه رو شدن با اين بيماري ها هم به حداقل برسد چون اگر چنين وضعي پيش بيايد، اثرات نامطلوب اين ترکيبات تا مدت ها در بدن باقي مي ماند و در طولاني مدت مي تواند فرد را با مشکل روبه رو کند.

وي تاکيد مي کند ترکيباتي که از بافت هاي چربي موجود در شکم ترشح مي شود، خيلي خطرناک تر از ترکيباتي است که از ديگر بافت هاي بدن به خون راه مي يابد و بر همين اساس هم به توجه بيشتري نياز خواهد داشت.

چاقي شکم، ارثي نيست

خيلي راحت مي گويند چون پدر و مادرشان هم شکمي چاق و بزرگ داشتند، آنها هم با اين مشکل روبه رو خواهند شد. البته اگر فکر کنند چاقي شکم شان ژنتيک است، کاري هم براي درمانش انجام نمي دهند و آن را به حال خودش مي گذارند. دکتر زراتي اما مي گويد اين نوع چاقي، وراثتي نيست. در واقع، اين چاقي عمومي بدن است که مي تواند ارثي باشد، اما چاقي شکمي به طور مستقيم به شيوه زندگي فرد، ورزش و تغذيه او ارتباط پيدا مي کند.

البته کساني که ورزش مي کنند و غذاي زيادي هم مي خورند، به گفته اين متخصص تغذيه مي توانند به چاقي شکمي دچار شوند و اين طور نيست که بگوييم مي توان هر چقدر خواست غذا خورد و پس از آن با ورزش از بروز چاقي شکمي پيشگيري کرد.

دردسر شکم هاي چاق؛ از کودکي تا بزرگسالي

فقط بزرگسالان نيستند که با دردسرها و مشکلات چاقي روبه رو مي شوند. کودکان و نوجوانان هم در معرض خطر هستند و اگر شکم شان بزرگ تر از حد طبيعي باشد، خطراتي در انتظارشان خواهد بود.

دکتر زراتي با اشاره به اين موضوع مي گويد: چاقي در دوره کودکي مي تواند باعث کوتاه قدي شود. بنابراين کودکاني که دچار چاقي شکمي هستند و در سنين دبستان شکم شان بزرگ است، ترکيباتي که از بافت چربي شکم شان ترشح مي شود مي تواند روي صفحات رشد استخواني آنها اثر بگذارد و آنها را زود ببندد. به همين دليل قد اين بچه ها نسبت به سن شان کمتر و کوتاه تر باقي خواهد ماند.

کالري اضافي را حذف کنيد

خيلي ها فکر مي کنند چاقي شکمي فقط با خوردن شيريني ها و چربي ها يا با نوشيدن بيش از حد نوشابه هاي گازدار ايجاد مي شود در حالي که به گفته دکتر زراتي اين باوري اشتباه است.

وي يادآور مي شود: اگر ميزان کالري دريافتي بيشتر از کالري مصرفي باشد، از هر راهي که اين کالري اضافي را دريافت کنيم باعث چاقي و ذخيره چربي در بدن خواهد شد و متاسفانه اولين قسمت از بدن که اين چربي ها در آن ذخيره مي شود سلول هاي چربي ناحيه شکم است.

با اين توضيحات مشخص مي شود افرادي که از دوران کودکي چاقي شکمي دارند، اگر وزن شان را کاهش دهند شکم شان شل خواهد شد و هيچ وقت نمي توانند شکمي صاف و عضلاني داشته باشند. پس فراموش نکنيم اين بادکنک کوچک خواهد شد، اما هيچ وقت از بين نخواهد رفت.

اين متخصص تغذيه با تاکيد بر اين که درمان چاقي شکمي به صبر و حوصله زيادي نياز دارد، توصيه مي کند: براي کاهش اندازه دور شکم، کالري دريافتي را کاهش دهيد و از فعاليت بدني کمک بگيريد.

وقتي مي گويند براي کاهش اندازه دور شکم بايد ورزش کرد، خيلي ها به ياد ورزش هاي خاصي مثل دراز و نشست مي افتند و تصور مي کنند فقط چنين فعاليت هايي مي تواند موثر باشد اما دکتر زراتي مي گويد: در طول روز بايد حداقل 30 تا 45 دقيقه پياده روي کنيد، اما انجام ورزش هايي مانند دراز و نشست به تنهايي چندان فايده اي ندارد و حتما پيش از آن بايد پياده روي انجام شود. چون فقط ورزش هاي هوازي، چربي را مي سوزاند و انجام ورزش هاي موضعي به تنهايي بي فايده خواهد بود.

وي در پايان مي گويد: مصرف قرص ها و داروهاي لاغري يا داروها و محصولات گياهي هم در از بين بردن چاقي هاي شکمي چندان تاثيري نخواهد گذاشت و به همين دليل استفاده از آنها به هيچ عنوان توصيه نمي شود.نام نظردهنده:
پست الکترونیک:
متن نظر: *
نظرات شما:
1

سایر مقاله های ارسالی:
9 آبان 1395 انديشه زندگي در حکم سلف سرويس است
2 آذر 1394 اجتماعي نوزادان معتاد در مجلس؛ روزانه چند معتاد در کشور متولد مي شود؟
2 آذر 1394 اجتماعي از دختران فراري و زنان در معرض خشونت تا کارتن خوابي با رنگ و بوي زنانه !
2 آذر 1394 اجتماعي معاون رئيس جمهور در امور زنان بيان کرد / حمايت از زنان براي استفاده از ظرفيت شرکت‌هاي دانش بنيان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از زهرا شجاعي/حوزه مردانه سياست و نقش زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از هادي خانيکي/نسبت نابرابر مهارت‌ها و جايگاه زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از شهيندخت مولاوردي /دولت اعتدال و اميد زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از ابوالفضل شکوري/زنان مديراني معتدل تر از مردان
2 آذر 1394 اجتماعي انتقادات و پيشنهادات دکتر ناصر مهدوي/گفتمان اعتدال؛ از ارسطو تا روحاني
2 آذر 1394 اجتماعي روايت جلودارزاده از دومين نمايشگاه نقش آفريني زنان در توسعه پايدار/نقش زن ايراني در خروج از رکود پررنگ مي‌شود
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از دکتر مرتضي دهقان‌نژاد/زنان متنفذ دربار صفوي
2 آذر 1394 اجتماعي احمدپورنجاتي در دومين همايش ملي اعتدال/جاي خالي تفاهم مفهومي واژه اعتدال در بخش انديشه‌ورز جامعه
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از سعيد معيدفر، جامعه شناس/تحقق مطالبات زنان در گرو به کارگيري اهرم‌هاي فشار
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از علي محمد حاضري/مشارکت سياسي بانوان مطالبه‌اي زودرس
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از غلامرضا انصاري/حذف زنان از عرصه مديريت، محصول توسعه نيافتگي
15 مهر 1393 اجتماعي چرخه خواب چيست و چقدر خواب کافي است؟
14 مهر 1393 خواندني ها خوشبختي چه رنگيه؟
12 مهر 1393 اقتصادي اشتباهاتي که جهان را درگير بحران کرد
9 مهر 1393 مديريت 10 مهارت ارتباطي که بايد کسب کنيم
7 مهر 1393 علمي مراقبت از اعضاي بويايي و شنوايي
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...
Copyright © 2004-2008 Arya Youth Analysts Clup, All rights reserved.