صفحه اصلی درباره ما::ارتباط با ما
.
 
Skip Navigation Links
.
امکان عضويت براي تمام مخاطبان به عنوان خبرنگار افتخاري در سايت باشگاه خبرنگاران افتخاري آريا فراهم شد. خوانندگان محترم خبرگزاري آريا مي توانند با عضويت در باشگاه خبرنگاران افتخاري خبرگزاري آريا، اخبار خود را براي ما ارسال نمايند تا پس از بررسي و تاييد به نام ارسال کننده در سايت باشگاه منتشر شود.
متن مقاله

شاهکار ارتباط سازنده
نویسنده: ايوب اسماعيلي
مترجم:
ارسال کننده: عليرضا تاجريان
30 شهريور 1393


برقراري يک ارتباط موثر به واقع مانند سفري است که افراد طي آن از تمامي مسير سفر و قرار گرفتن در کنار همسفران خود لذت مي برند.

براي روشن شدن اين موضوع آوردن مثالي خالي از لطف نيست، اين اواخر و به سبب پروازهاي متعدد آن هم با تاخيرهاي مداوم، فرسودگي ناوگان هواپيمايي، عدم رعايت استانداردهاي مشتري مداري و قصه هاي بي شماري از اين دست، سفر کمترين جذابيت را برايم دارد و ديدن فرودگاه تداعي گري عذابي طاقت فرساست. در يکي از اين پروازها به مقصد شيراز، بعد از خستگي از معطلي يک ساعته مسير رفت (البته با توجه به روتين شدن اين تاخيرها به نظر بسيار ناچيز مي آيد و در برگشت تاخيري 4 ساعته را تجربه کردم)، رفتار خلبان بيش از هر سفري برايم جلب توجه کرد.

خلبان در همان ابتداي پرواز با لحني ساده و صميمانه شروع به برقراري ارتباط سازنده با مسافرين گرفت. صداي گرم و احوال پرسي صميمانه شان در بستر کانالي مناسب (دقت کرده باشيد صداي نويز بلندگوها در هواپيماهاي ما بيداد مي کند و استثنائا اين هواپيما، چنين مشکلي نداشت) اعتمادسازي اوليه را شکل داد. آنين وضعيت در شرايطي بود که دودي که از موتور هواپيما هنگام برخاستن مشاهده مي شد، اندکي مسافران را مستاصل و نگران کرده بود.

در ادامه با همان صداي دلنشين و دوستانه شروع به دادن اطلاعاتي از پرواز، مسير، ارتفاع و سرعت کرد که البته شيوه بيان، همان سياق هميشگي و روتين اغلب خلبانان نبود و سعي مي کرد تا اطلاعات را در اوج سادگي براي هر مخاطبي قابل فهم کند، مثلا ارتفاع را از پا به متر از دريا و سرعت را از مايل به کيلومتر بر ساعت، برمي گرداند و انصافا در خلال موضوعات، اطلاعات ارزنده اي را ارائه مي کرد که تا پيش از آن در هيچ پروازي، به جز پروازهاي طولاني و البته باز هم نه باز به اين سادگي، دريافت نکرده بودم.

ارائه حقايق و شواهدي از حواشي پرواز (اشاره به هواپيمايي که در باند و قسمت راست در حال لندينگ بود و باعث تاخير اوليه شد، يا اشاره دقيق به محل قرارگيري هواپيما و توده هاي ابر زيبا) توضيحاتي بود که اشتياق همراهان را مهيا مي ساخت و سفر را دلنشين تر مي کرد. همچنين زماني که مي خواست از دلايل وقفه اوليه پرواز بگويد به جاي بي تفاوتي و پوزش کليشه اي، سعي مي کرد تا با ارائه ي دلايل دقيق و عنوان کردن ريشه اصلي مشکل فني هواپيما، اعتماد بيشتري را نسبت به عملکرد خود و ساير خدمه پرواز جلب کند.

در طول سفر نيز بارها با ادبياتي شيوا و شاعرانه از هوا و باد و آرامش مسير مي گفت که براي مسافران جذابيت زيادي فراهم کرد و در خلال آن نيز فرصت را غنيمت مي شمرد تا از خدمه و ساير اعضاي تيم اش به شيوه اي کم نظير، به نيکي ياد کند و اشاره داشت که آنان همراه شما هستند تا سفر برايتان آسان شود.

اهميت برقراري ارتباطي سازنده و شگرفي تاثير آن در مراودات انسان ها بر کسي پوشيده نيست و کاش تمامي افراد سعي مي کردند تا با فراگيري اين مهارت، زمينه هاي تبلور زندگي شاد و سرشار از آرامش و صلح را براي همه رقم بزنند.

    ايوب اسماعيلي

نام نظردهنده:
پست الکترونیک:
متن نظر: *
نظرات شما:
1

سایر مقاله های ارسالی:
9 آبان 1395 رسانه براي دگرگون کردن جهان، من رسانه ها را مي خواهم!
9 آبان 1395 سياسي رسالت يک رسانه خبري در مقابله با شايعه
9 آبان 1395 مديريت مديريت جنگ رسانه اي در دهکده جهاني
19 شهريور 1393 اجتماعي زنان در برابر اخبار بد آسيب پذيرتر يا مردان؟
11 شهريور 1393 خواندني ها عبور از مشکلات با اراده قوي
6 مرداد 1392 فرهنگي شب قدر؛ شب وصل
18 بهمن 1391 مديريت مديريت جنگ رسانه اي در دهکده جهاني
31 تير 1391 فرهنگي سلام بر رمضان، ماه ميهماني خدا
16 خرداد 1391 فرهنگي علي (ع)؛ خورشيد هميشه تابان تاريخ
16 خرداد 1391 سياسي قيام 15 خرداد، گوياي يک واقعيت
14 فروردين 1391 سياسي 12 فروردين؛ انعکاسي روشن از دمکراسي واقعي
4 بهمن 1390 فرهنگي سيماي مهربان ترين فرشته خاکي در کلام الهي
4 بهمن 1390 فرهنگي ولايت عشق
3 بهمن 1390 فرهنگي در مکتب آخرين رسول الهي
22 دي 1390 فرهنگي کدامين برگ دفتر عشق حسيني را ورق بزنيم؟
26 مرداد 1389 انديشه قرار با خدا
26 مرداد 1389 فرهنگي سلام بر رمضان، ماه ميهماني خدا
6 مرداد 1389 فرهنگي واقعي/ ملاقات با تشنه راه حقيقت در قطار تهران- مشهد
20 تير 1389 اجتماعي معادلات عشق/ با چه کسي زندگي کنيم؟
12 خرداد 1389 اجتماعي داستاني بسيار زيبا از رويش يک عشق/ دختري با يک گل سرخ
1 2 3 4 5 6 7
Copyright © 2004-2008 Arya Youth Analysts Clup, All rights reserved.