صفحه اصلی درباره ما::ارتباط با ما
.
 
Skip Navigation Links
.
امکان عضويت براي تمام مخاطبان به عنوان خبرنگار افتخاري در سايت باشگاه خبرنگاران افتخاري آريا فراهم شد. خوانندگان محترم خبرگزاري آريا مي توانند با عضويت در باشگاه خبرنگاران افتخاري خبرگزاري آريا، اخبار خود را براي ما ارسال نمايند تا پس از بررسي و تاييد به نام ارسال کننده در سايت باشگاه منتشر شود.
متن مقاله

چگونه با يک رئيس سلطه طلب کنار بياييم؟
نویسنده: مقاله دريافتي
مترجم:
ارسال کننده: انتخاب سردبير
23 شهريور 1393


افرادي با اين خصوصيت معمولا به دنبال اعمال کنترل بر آدم ها هستند و سعي مي کنند با برتري جويي، حاشيه اي امن و فضايي مطمئن براي خود بسازند. شخصيت هاي سلطه طلب به آساني به ديگران نزديک نمي شوند و احساسات براي آنها، از اين جهت که آنها را ضعيف نشان مي دهد، بي اهميت است. آنها در هر جايگاهي که باشند به دنبال اثبات برتري خود هستند و مخصوصا به جايگاه هاي قدرت علاقه بسياري دارند، چرا که از طريق کسب قدرت، سلطه بيشتري بر ديگران مي يابند و به همان نسبت احساس راحتي مي کنند. افراد سلطه طلب انتقادپذير نيستند و انعطافي در تغيير عقيده و پذيرش اشتباه هاي خود ندارند.

واضح است که ارتباط با چنين افرادي سخت و مشکل ساز است. آنان در هر نقشي، به عنوان همسر، دوست، همکار، يا رئيس براي خود و ديگران مشکلاتي به وجود مي آورند و باعث ايجاد نارضايتي و ناراحتي اطرافيان مي شوند. در اين بين يکي از نقش هايي که بسياري از شخصيت هاي سلطه طلب به واسطه خصوصياتشان به آن دست پيدا مي کنند، مديريت يا رياست است. مديران سلطه طلب به خود اجازه مي دهند تا رفتاري تحقيرآميز با کارمندان و زيردستان خود داشته باشند و چون واکنش شديدي در برابر رفتارهاي خود نمي بينند، به کارهايشان ادامه مي دهند. مديران و رئيسان سلطه طلب به دنبال اعمال نفوذ هر چه بيشتر بر مجموعه تحت مديريتشان هستند و به کارمندان بيشتر به چشم ابزارهايي براي انجام کارها و رسيدن به اهداف نگاه مي کنند. براي ارتباط راحت تر و بدون دردسر با چنين مديراني بايد به بعضي نکته هاي ريز در برخورد با آنها توجه کرد. اين نکات ريز در عين ساده بودن موجب کاهش تنش و تضاد با مديران سلطه طلب مي شود و فضاي کاري را آرامتر و مساعدتر مي کند.

اولين نکته اي که در کار با رئيس سلطه طلب بايد به خاطر داشت، اين است که رفتارهاي او ناشي از خصوصيات شخصيتي اش است. بنابراين، نبايد مسائل بين او و خود را شخصي قلمداد کرد و آنها را به حساب دشمني يا خصومت شخصي گذاشت. با اين شناخت از يک فرد سلطه جو، برخوردهايش کمتر آزاردهنده و تحمل او آسانتر خواهد شد. نبايد انتظار داشت با يک مدير سلطه طلب روابط صميمانه و دوستانه اي داشت. در واقع، ارتباط و معاشرت با چنين شخصيتي را بايد در حد رابطه با کارفرما يا رئيس تلقي کرد و از همان حد فراتر نرفت. گفت وگوهاي غيررسمي و کوتاه معمولا براي چنين مديراني مطلوب نيست و شما را در موقعيتي قرار مي دهد که مديرتان شما را به چالش بکشد و در برابر ديگران سکه يک پولتان

کند.

مدل رابطه مطلوب براي يک مدير سلطه طلب مدل سرباز ژنرال است. همين مدل به خوبي گوياي بايد و نبايدها در مواجهه با چنين شخصيتي است. مدير سلطه طلب پذيراي اشتباه و تغيير نظر يا رفتار خود نيست. اگر در موضوعي با چنين مديري اختلاف داريد، تنها نظر خود را صريح بيان کنيد و از بحث و استدلال به نفع نظر خود خودداري کنيد. بحث درباره موضوعات مورد اختلاف تنها باعث مي شود او محکم تر بر عقيده خود پاي فشارد و شما را به چشم يک مزاحم نگاه کند.

آدم هاي سلطه طلب بسيار رک و صريح هستند. به همين دليل، در برخورد با آنها بايد صريح و روراست بود. آنها از گفت وگوهاي جانبي و توضيحات طولاني خوششان نمي آيد. هنگام ارائه کارها به اين مديران يا در نامه نگاري با آنها، بايد سريع سر اصل مطلب رفت و به حواشي و جزئيات بي اهميت نپرداخت.

آدم هاي سلطه طلب نتيجه گرا هستند و به شدت به موفقيت نياز دارند. آنها دائم در حال برنامه ريزي و بررسي راه هاي رسيدن به اهدافشان هستند. بر همين اساس، آنها کارها را با نتيجه شان مي سنجند و نه زحمت يا تلاشي که براي به ثمر رسيدن کاري صرف مي شود. آنها انتظار دارند کارمندانشان اهداف و سياست هايي را که در ذهن دارند، بدانند و خود به خود بر اساس همان اصول عمل کنند. از نظر اين مديران، نيروي خوب کسي است که خود بدون نظارت و هدايت مدير کارها را پيش ببرد و حاصل کار نتايج درخشان و ملموسي

باشد.

تيپ هاي شخصيتي سلطه طلب اصلا صبور نيستند و دوست دارند کارها در کمترين زمان ممکن به انجام برسد. آنها حوصله زمان طولاني و کارهاي بلندمدت را ندارند. اين مديران از چيزي بيشتر از اين بدشان نمي آيد که احساس کنند کارها براي کارمندي فوري و فوتي نيست و انجام آنها را به تعويق مي اندازد. بر همين اساس، بايد در مواجهه با چنين مديري کارها را به بدون تاخير و در حداقل زمان انجام داد. براي اين کار تهيه ليستي از کارهايي که بايد انجام شود مفيد است و مي تواند به انجام سريع تر و بهتر کارها کمک کند.

شخصيت هاي سلطه جو در تصميم گيري سريع و قاطع هستند و همين انتظار را هم از کارمندان خود دارند. در جلسه با چنين مديراني نبايد تصميم درباره کارها را به بررسي بيشتر موکول کرد. چنين کاري هر چند باعث کاهش خطا در تصميم گيري مي شود، براي يک مدير سلطه طلب نقطه ضعف به حساب مي آيد. بهترين کار در چنين مواقعي اين است که قبل از جلسات براي سوال هاي احتمالي آماده شويد و هنگام طرح آنها بدون تأمل، نظر يا جمع بندي تان را بگوييد. اين خصوصيت از مديران سلطه طلب باعث مي شود آنها با کارمندان تحليلگرا، که نياز به زمان براي بررسي موضوعات و اعلام نظر دارند، به تضاد برسند و در عين حال که به توانايي هاي آنها نياز دارند از آنها خوششان نيايد.

آخرين نکته اي که بايد دانست اين است که نبايد اجازه داد رفتار يک شخصيت سلطه طلب، آزاردهنده و نامحترمانه شود. اگر به رغم تمام تلاش و سعي شما در کارتان، مدير سلطه طلب، شما را بي ادبانه بازخواست و تحقير کرد با او قاطعانه رودررو شويد. چنين برخوردي بايد همراه با رعايت احترام و ادب و در عين حال، محکم و صريح باشد. برخوردهاي تحقيرآميز از جانب مديري سلطه طلب نه تنها باعث آزردگي خاطر شما مي شود، وجهه شما را هم در برابر همکاران و کارمندان ديگر خدشه دار مي کند. درست است که يک مدير سلطه طلب خصوصياتي دارد که بايد سعي کرد با آنها کنار آمد؛ اما حق توهين و بي احترامي فراتر از روابط رسمي را ندارد و نبايد چنين برخوردهايي را تحمل کرد.

نام نظردهنده:
پست الکترونیک:
متن نظر: *
نظرات شما:
1

سایر مقاله های ارسالی:
9 آبان 1395 انديشه زندگي در حکم سلف سرويس است
2 آذر 1394 اجتماعي نوزادان معتاد در مجلس؛ روزانه چند معتاد در کشور متولد مي شود؟
2 آذر 1394 اجتماعي از دختران فراري و زنان در معرض خشونت تا کارتن خوابي با رنگ و بوي زنانه !
2 آذر 1394 اجتماعي معاون رئيس جمهور در امور زنان بيان کرد / حمايت از زنان براي استفاده از ظرفيت شرکت‌هاي دانش بنيان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از زهرا شجاعي/حوزه مردانه سياست و نقش زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از هادي خانيکي/نسبت نابرابر مهارت‌ها و جايگاه زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از شهيندخت مولاوردي /دولت اعتدال و اميد زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از ابوالفضل شکوري/زنان مديراني معتدل تر از مردان
2 آذر 1394 اجتماعي انتقادات و پيشنهادات دکتر ناصر مهدوي/گفتمان اعتدال؛ از ارسطو تا روحاني
2 آذر 1394 اجتماعي روايت جلودارزاده از دومين نمايشگاه نقش آفريني زنان در توسعه پايدار/نقش زن ايراني در خروج از رکود پررنگ مي‌شود
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از دکتر مرتضي دهقان‌نژاد/زنان متنفذ دربار صفوي
2 آذر 1394 اجتماعي احمدپورنجاتي در دومين همايش ملي اعتدال/جاي خالي تفاهم مفهومي واژه اعتدال در بخش انديشه‌ورز جامعه
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از سعيد معيدفر، جامعه شناس/تحقق مطالبات زنان در گرو به کارگيري اهرم‌هاي فشار
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از علي محمد حاضري/مشارکت سياسي بانوان مطالبه‌اي زودرس
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از غلامرضا انصاري/حذف زنان از عرصه مديريت، محصول توسعه نيافتگي
15 مهر 1393 اجتماعي چرخه خواب چيست و چقدر خواب کافي است؟
14 مهر 1393 خواندني ها خوشبختي چه رنگيه؟
13 مهر 1393 خواندني ها شکم چاق بيمارتان مي کند
12 مهر 1393 اقتصادي اشتباهاتي که جهان را درگير بحران کرد
9 مهر 1393 مديريت 10 مهارت ارتباطي که بايد کسب کنيم
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...
Copyright © 2004-2008 Arya Youth Analysts Clup, All rights reserved.