صفحه اصلی درباره ما::ارتباط با ما
.
 
Skip Navigation Links
.
امکان عضويت براي تمام مخاطبان به عنوان خبرنگار افتخاري در سايت باشگاه خبرنگاران افتخاري آريا فراهم شد. خوانندگان محترم خبرگزاري آريا مي توانند با عضويت در باشگاه خبرنگاران افتخاري خبرگزاري آريا، اخبار خود را براي ما ارسال نمايند تا پس از بررسي و تاييد به نام ارسال کننده در سايت باشگاه منتشر شود.
متن مقاله

نقش خواب در کاهش وزن
نویسنده: مقاله دريافتي
مترجم:
ارسال کننده: انتخاب سردبير
3 تير 1393


آيا کمبود خواب ممکن است باعث افزايش وزن شما شود؟

به اين فکر کنيد: اگر شما زمان کار خواب آلود باشيد، ممکن است ترغيب شويد که براي رفع خستگي و گرفتن انرژي، چند استکان قهوه (يا چند شيريني) بخوريد. بعد از کار، ممکن است به خاطر خستگي کلاس ورزشي خود را لغو کرده و در راه منزل غذاهاي حاضري تهيه کرده و به خانه ببريد چون حال پخت و پز را نداريد. زماني که در نهايت خود را به تخت مي رسانيد، آن قدر ذهنتان درگير است که ديگر خواب به چشمتان نمي آيد.

اين يک چرخه بدنام است و در نهايت اين کمبود خواب، باعث تغيير در وضعيت کمر و سلامتي شما خواهد شد. طبق نظر سوزان ظفرلطفي، پزشک عضو کلينيک اختلالات بيداري و خواب بيمارستان نيوجرسي، اين وضعيت به طور خيلي معصومانه شروع مي شود. "وقتي که شما کمبود خواب داريد و انرژي انجام کارها را نداريد، به طور خودکار به دنبال يک بسته چيپس و غذاهاي راحتي ديگر مي رويد"

نتيجه آني اين وضع چه خواهد بود؟ شما ممکن است بتوانيد با خواب آلودگي خود مقابله کنيد. نتيجه نهايي آن؟ کيلوگرم هاي اضافي، براي اينکه انتخاب نامناسب غذا، به همراه کمبود ورزش، شرايط را براي چاقي مفرط و اختلالات بيشتر خواب مهيا خواهند کرد.

طبق نظر ظفرلطفي،"بدهي خواب، همانند بدهي کارت اعتباري است، اگر شما به جمع کردن بدهي کارت اعتباري ادامه دهيد، در نهايت مجبور مي شويد نرخ بهره بالايي بدهيد و يا اينکه کارت اعتباري شما تا زماني که بدهي خود را تسويه نکنيد به طور کامل بسته خواهد شد. به همين ترتيب، اگر بدهي خواب خود را به مقدار زيادي جمع کنيد، در نهايت اين امر باعث زمين گير شدن شما خواهد شد."

در خيلي از کشورها، کم خوابي نه تنها متداول است، بلکه افراد با افتخار در مورد آن صحبت مي کنند. همه ما به شب بيداري هاي خود افتخار مي کنيم، ولي آيا هزينه بيدار ماندن شبانه و بيدار شدن زودهنگام را مي دهيم؟

درک ارتباط خواب و رژيم غذايي

ارتباط خواب و رژيم غذايي، به طور گسترده اي در مجله هاي سلامتي تبليغ مي شود و عنوان مي کند که در صورتي که بيشتر بخوابيد، بيشتر لاغر خواهيد شد و اين يک قضيه درست است، البته به طور تقريبي روش درست بيان اين قضيه اين است که صرف خوابيدن زياد، باعث کاهش وزن شما نمي شود، بلکه در صورت کم خوابي، متابوليسم بدن شما نمي تواند به طور درستي عمل نموده و شما اضافه وزن پيدا خواهيد کرد.

به طور متوسط، ما به حدود 7.5 ساعت خواب مفيد در شب نياز داريم. اگر شما اين مقدار خواب در شب داشته باشيد، نيم ساعت خواب بيشتر به اين معني نخواهد بود که شما شروع به کاهش وزن خواهيد کرد. ولي اگر شما هر شب 5 ساعت مي خوابيد و تصميم بگيريد که ساعت خواب خود را به 7.5 ساعت برسانيد، اين تغيير مي تواند باعث کاهش وزن شما بشود.

اينکه دقيقاً کمبود خواب به چه صورت مي تواند بر کاهش وزن ما تأثير داشته باشد، با هورمون هاي شبانه ما بستگي دارد: دو هورموني که نقش کليدي در اين امر بازي مي کنند، گرلين و لپتين هستند. گرلين، هورمون محرکي است که به شما اعلام مي کند که بايد غذا بخوريد و زماني که کمبود خواب داشته باشيد، گرلين بيشتري در سيستم شما وجود خواهد داشت. لپتين، هورموني است که با شما مي گويد چه زماني دست از خوردن بکشيد و زماني که کمبود خواب داريد، لپتين کمتري خواهيد داشت.

گرلين بيشتر+ لپتين کمتر = افزايش وزن

به همين دليل، در صورت کم خوابي شما بيشتر غذا خواهيد خورد و متابوليسم بدن شما آرام تر کار مي کند.

راه حل مقابله با افزايش وزن به علت کم خوابي

پس براي مقابله با افزايش وزن کم خوابي چه کاري بايد انجام دهيم؟ کارهاي زيادي در اين مورد مي توان انجام داد. اول لازم است ببينيد چقدر مي خوابيد و کيفيت خواب شما چگونه است. برخي افراد، همانند مادران جديد ممکن است تنها حدود 4 ساعت در شبانه روز فرصت خوابيدن پيدا کنند. و برخي از افراد هم به علت درد و عوامل ديگر، با وجود 7.5 ساعت خوابيدن، خواب بي کيفيتي را تجربه مي کنند. کم خوابي و داشتن خواب بي کيفيت هر دو يک تأثير را بر افزايش وزن خواهند داشت.

براي داشتن بهداشت خواب، لازم است به هر دو مسئله رسيدگي کنيد. به طور مثال، از مصرف کافئين از بعدازظهر به بعد خودداري کنيد، براي اينکه مصرف کافئين باعث مي شود که شما خواب سبک تري را تجربه کنيد. توصيه مي شود که از ساعت 2 به بعد، از مصرف نوشيدني هاي کافئين دار همانند قهوه، خودداري کرده و يا مصرف آن را به حداقل برسانيد.

تمرينات ورزشي نيز مي توانند باعث بالا رفتن کيفيت خواب شما شوند. تنها نکته اي که لازم است مورد توجه قرار دهيد، اين است که دقيقاً قبل از خوابيدن تمرينات ورزشي انجام ندهيد، زيرا اين کار باعث بالا رفتن حرارت بدن شما شده و خوابيدن را براي شما سخت مي کند. همچنين، مراقب غذاهايي که قبل از خوابيدن مصرف مي کنيد باشيد. مصرف پيتزا و نوشابه ها قبل از خواب انتخاب بدي است.

اگر زمان شام خوردن و خوابيدن شما به هم نزديک است، سعي کنيد بيشتر از غذاهاي سبک تر و کم چربي تر استفاده کنيد. استفاده از غذاهاي سنگين قبل از خواب ممکن است باعث سوزش معده در شما شده و شما را در تمام طول شب بيدار نگاه دارند.

حال اگر ساعت خواب شما مناسب است ولي روز بعد باز هم احساس خستگي مي کنيد بايد چکار کنيد؟ در اين صورت بهتر است با پزشک خود مشورت کنيد تا به کمک هم بتوانيد عوامل موثر بر خستگي شما را پيداکرده و آن ها را رفع کنيد.

نام نظردهنده:
پست الکترونیک:
متن نظر: *
نظرات شما:
1

سایر مقاله های ارسالی:
9 آبان 1395 انديشه زندگي در حکم سلف سرويس است
2 آذر 1394 اجتماعي نوزادان معتاد در مجلس؛ روزانه چند معتاد در کشور متولد مي شود؟
2 آذر 1394 اجتماعي از دختران فراري و زنان در معرض خشونت تا کارتن خوابي با رنگ و بوي زنانه !
2 آذر 1394 اجتماعي معاون رئيس جمهور در امور زنان بيان کرد / حمايت از زنان براي استفاده از ظرفيت شرکت‌هاي دانش بنيان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از زهرا شجاعي/حوزه مردانه سياست و نقش زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از هادي خانيکي/نسبت نابرابر مهارت‌ها و جايگاه زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از شهيندخت مولاوردي /دولت اعتدال و اميد زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از ابوالفضل شکوري/زنان مديراني معتدل تر از مردان
2 آذر 1394 اجتماعي انتقادات و پيشنهادات دکتر ناصر مهدوي/گفتمان اعتدال؛ از ارسطو تا روحاني
2 آذر 1394 اجتماعي روايت جلودارزاده از دومين نمايشگاه نقش آفريني زنان در توسعه پايدار/نقش زن ايراني در خروج از رکود پررنگ مي‌شود
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از دکتر مرتضي دهقان‌نژاد/زنان متنفذ دربار صفوي
2 آذر 1394 اجتماعي احمدپورنجاتي در دومين همايش ملي اعتدال/جاي خالي تفاهم مفهومي واژه اعتدال در بخش انديشه‌ورز جامعه
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از سعيد معيدفر، جامعه شناس/تحقق مطالبات زنان در گرو به کارگيري اهرم‌هاي فشار
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از علي محمد حاضري/مشارکت سياسي بانوان مطالبه‌اي زودرس
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از غلامرضا انصاري/حذف زنان از عرصه مديريت، محصول توسعه نيافتگي
15 مهر 1393 اجتماعي چرخه خواب چيست و چقدر خواب کافي است؟
14 مهر 1393 خواندني ها خوشبختي چه رنگيه؟
13 مهر 1393 خواندني ها شکم چاق بيمارتان مي کند
12 مهر 1393 اقتصادي اشتباهاتي که جهان را درگير بحران کرد
9 مهر 1393 مديريت 10 مهارت ارتباطي که بايد کسب کنيم
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...
Copyright © 2004-2008 Arya Youth Analysts Clup, All rights reserved.